Kurs korony szwedzkiej Warszawa

Korony szwedzkie

Korona szwedzka (SEK) jest oficjalną walutą Szwecji, wprowadzoną do obiegu w roku 1873, zastępując obowiązującego tam wcześniej talara. 1 SEK przelicza się na 100 öre, jednak z czasem te drobne monety straciły wartość nabywczą i zostały wycofane z obiegu w 1988 roku. Nazwa „öre” pochodzi od rzymskiej monety aureus („złoty pieniądz”). Aktualnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5 i 10 koron oraz banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron szwedzkich.

Kurs korony szwedzkiej jest bezpośrednio uzależniony od agresywnej, ekspansywnej polityki Szwedzkiego Banku Narodowego, który na przestrzeni ostatnich kilku lat nie wahał się dodrukowywać pieniędzy. W efekcie kurs korony szwedzkiej sukcesywnie osłabia się w stosunku do innych walut (w tym również wobec złotówki), osiągając w 2019 roku rekordowo niski poziom.

Kantor wymiany walut Korona w Warszawie oferuje konkurencyjne ceny hurtowe zakupu i sprzedaży korony szwedzkiej oraz wielu innych walut – zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą!

Aktualny kurs korony szwedzkiej

Skup korony szwedzkiej:

Sprzedaż korony szwedzkiej: