Wyjeżdżasz za granicę? Nie zapomnij wymienić waluty

Euro - banknoty i monety

Turcja, Grecja i Bułgaria to najchętniej wybierane przez Polaków kierunki wakacji. Pewna pogoda, niskie ceny i bezpośrednie przeloty sprawiły, że wakacje za granicą mogą być tańsze i piękniejsze, niż te spędzone w kraju. Jednak zanim wyjedziemy do popularnego kurortu albo odwiedzimy bardzo egzotyczne kraje, musimy zadbać o pieniądze. Opłacenie lotu i hotelu to jedno, za granicą trzeba mieć też pieniądze w walucie, która pozwoli na miejscu na zakup jedzenia, pamiątek czy wejściówek do muzeów.

Wyjazd za granicę z kartą płatniczą lub kredytową

Karty płatnicze

W Polsce nietrudno zapłacić w sklepie kartą płatniczą lub kredytową, a nasi rodacy coraz częściej gotówki w ogóle nie zabierają na zakupy. Nic w tym dziwnego, bo karta jest poręczna, bezpieczna, można kupić przy jej pomocy paczkę chusteczek, bułki, ubrania, a nawet meble. Często też pomocna jest za granicą. W krajach skandynawskich, zwłaszcza w Szwecji, gotówki już się praktycznie nie używa. Wystarczy karta płatnicza, by zapłacić nawet za najmniejszy drobiazg. Oczywiście, gdy weźmiemy ze sobą korony, zrobimy wszędzie zakupu, ale mieszkańcy kraju już z gotówki praktycznie zrezygnowali.

Trzeba jednak pamiętać, że na polskim koncie walutą jest złotówka, a za granicą możemy płacić w dolarach, koronach, euro, rublach, hrywnach, jenach… To oznacza, że za każdym razem bank przelicza pieniądze, czasami nawet dwukrotnie, zamieniając obcą walutę na euro lub dolary, a następnie na złotówki. Możemy się więc zdziwić po powrocie do domu i spojrzeniu na stan swojego konta. Okaże się bowiem, że wydaliśmy znacznie więcej, niż przypuszczaliśmy. Ostrożnie należy też postępować z kartą płatniczą przy bankomacie. Jeśli bank podwójnie przewalutuje kwotę, a do tego pobierze prowizję, wakacje mogą znacznie podrożeć nawet bez naszej wiedzy. Wybierając 100 euro z bankomatu w Atenach, czy w Paryżu, uszczuplimy swoje konto nawet o 500 zł!

Warto w takich przypadkach postarać się o założenie konta walutowego i zamówić do niego odpowiednią kartę. Pamiętać jednak należy, że w tej opcji dostępne są waluty najbardziej popularne, a banki za kartę pobierają wcale niemałą prowizję. Zanim więc zaczniemy posługiwać się kartą kredytową czy zwykłą płatniczą za granicą, powinniśmy uważnie przeczytać regulamin przesłany przez bank i zapoznać się z taryfą opłat. Nawet jeśli bank nie jest hojny i płacenie kartą oraz pobieranie gotówki z bankomatu jest kosztowne, warto mieć ją w portfelu na wszelki wypadek.

Wyjazd za granicę z gotówką

Euro w portfelu

Nie namawiamy do ryzykowania i podróżowania tylko z kartą bankową. O ile w Szwecji, Danii czy Norwegii bez przeszkód zapłacimy nią wszędzie, to w takich krajach jak Grecja, Bułgaria, Włochy, Turcja i w innych niezwykle popularnych krajach wakacyjnych terminalami dysponują raczej większe sklepy w dużych ośrodkach turystycznych. A przecież podróżowanie nie wiąże się tylko ze spędzaniem czasu w kurorcie i w hotelu all inclusive. Kto chce czuć się swobodnie i mieć pewność, że zawsze zapłaci za towary i usługi, powinien mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki, niezależnie od tego, czy będzie to niezwykle popularne euro, dolar, frank szwajcarski czy rzadkie peso, kuna lub nakfa. Uprzedzamy jednak, że akurat w przypadku tych ostatnich, warto sprawdzić, czy wymienimy na miejscu dolary lub euro na taką właśnie walutę. W Polsce będzie ona raczej trudnodostępna.

Gdzie można wymienić walutę?

Czasy, kiedy na wymianę waluty trzeba było udać się na ulicę i szukać tzw. cinkciarza minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wymianą walut zajmują się godne zaufania instytucje, które opierają swoją działalność na przepisach prawa. Walutę można więc wymienić w banku, kantorze internetowym oraz w najbardziej popularnych kantorach stacjonarnych.

Kantory internetowe

Kantory internetowe funkcjonują w Polsce od prawie 10 lat. Po bankowości elektronicznej i przy możliwości zakładania kont walutowych z dostępem do karty przyszedł bowiem czas na wymianę pieniędzy online. Jest to na pewno wygodny sposób na zakup waluty, jednak jak każdy, nie jest pozbawiony wad. Wielu osobom bowiem przeszkadza fakt, że swoje pieniądze muszą przelać do nieznanej sobie instytucji. Jeśli przelewają pieniądze z banku do banku, czują się pewniej. Gdy w grę wchodzi kantor internetowy, to nawet świadomość, że musi on posiadać licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług, każdy przelew na wyższą kwotę wzbudza pewien niepokój. Nie każdy kantor wydaje się wiarygodny, a przecież chodzi o nasze pieniądze, które muszą zostać przelane i na rachunku kantoru czekają przez kilka godzin. Dodatkową wadą jest fakt, że trzeba mieć i tak dodatkowe konto walutowe, na które po wymianie pieniędzy przelewamy sobie całą kwotę. Czasami wiąże się to z dodatkowymi kosztami, bo płacimy za przelew, a także płacimy za prowadzenie rachunku. Przecież nawet wirtualny kantor w jakiś sposób zarabia, a i macierzysty bank nie prowadzi działalności charytatywnej. Zyski w wymiany walut będą w takim przypadku pozorne, zwłaszcza w przypadku niewielkich kwot. Warto też wiedzieć, że kantor internetowy w ofercie posiada zazwyczaj tylko kilka najpopularniejszych walut. Wymienić więc możemy dolary, euro, franki szwajcarskie czy funty brytyjskie, ale już korona duńska, szwedzka, norweska, jen japoński czy forint węgierski nie zawsze jest dostępny. Po otrzymaniu przelewu i tak musimy udać się do swojego banku, aby wypłacić pieniądze z konta walutowego. Bank pobiera prowizję za taką usługę.

Kantory stacjonarne

Kantor stacjonarny to najbardziej znane rozwiązanie. Wymiana waluty w kantorze jest bardzo prosta, nie wymaga dostępu do Internetu, wykonywania przelewów, a dla osób, które cenią sobie tradycyjne sposoby odkładania pieniędzy na wyjazd, czyli do skarbonki lub przysłowiowej skarpetki to właściwie jedyny słuszny wybór. Największą zaletą wymiany pieniędzy w stacjonarnym kantorze jest to, że cała transakcja odbywa się na oczach klienta i przypomina zwyczajną wymianę towarów. Pieniądze w jednej walucie przekazuje się sprzedawcy i otrzymuje do ręki gotówkę w walucie zagranicznej. Nie ma ukrytych opłat, prowizji, kosztów przelewu, nie trzeba posiadać karty ani konta w obcej walucie. Wystarczy sprawdzić kurs, na którym bazuje kantor i obliczyć, ile pieniędzy otrzymamy podczas wymiany. A przecież każdy posiada kalkulator w telefonie. Wymiana trwa dosłownie chwilę w przeciwieństwie do kantora walutowego, gdzie czeka się na elixir wychodzący i przychodzący, nie wymaga też żadnych formalności. Jeśli kantor posiada stronę internetową, to zanim do niego dotrzemy, możemy sprawdzić, jakim kursem się posługuje i czy na pewno transakcja będzie korzystna, w przeciwnym razie musimy chodzić od kantoru do kantoru w poszukiwaniu tego z najlepszą ofertą. Radzimy unikać jednak kantorów zlokalizowanych w miejscach związanych z szeroko pojętą komunikacją: na lotniskach i na dworcach. Powstały one z myślą o osobach, które zapomniały o wymianie pieniędzy, spieszą się, nie mają wyjścia i muszą wymienić gotówkę, stąd też kursy są dla klientów szczególnie niekorzystne.

Euro

Czym się kierować wybierając kantor wymiany walut?

Wiemy już, że korzystne warunki może zaoferować klasyczny kantor wymiany walut. Nie musimy jednak spieszyć się, wymieniać gotówki w pierwszym lepszym punkcie, a już tym bardziej na lotnisku, gdzie naprawdę nie można liczyć na korzystne spready. Jeśli wiemy, że czeka nas podróż, możemy spokojnie udać się do kantoru wymiany walut podczas codziennych zakupów. Właśnie w centrach handlowych w Warszawie, tych najpopularniejszych i cenionych przez klientów, działa nasz kantor wymiany walut Kantor Korona. Nasz kantor oferuje waluty z różnych części świata, także tych bardzo egzotycznych, stąd też chętnie korzystają z niego osoby wybierające się na wakacje. Kantor prowadzi także sprzedaż i skup złota, a przy tym gwarantuje dyskrecję i szybką obsługę wykonaną przez pracowników, którzy ukończyli wymagane kursy i szkolenia, między innymi z zakresu wykrywania fałszywych banknotów.