Co zrobić z bilonem w obcej walucie?

Euro

Wakacje, ferie zimowe, a może wyjazd służbowy spędzony poza granicami naszego kraju? Planując wyjazd za granicę warto wcześniej zabezpieczyć się pod względem finansowym i zabrać ze sobą gotówkę dostosowując się odpowiednio do waluty obowiązującej w danym kraju. Często jednak bywa, że nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie swoje wydatki. Co więc zrobić, gdy z wyjazdu zostanie nam niepotrzebny już bilon? O tym poniżej.

Zachowanie bilonu na przyszłość

Jednym z rozwiązań, gdy po zagranicznym wyjeździe zostanie nam obcy bilon jest zachowanie go na przyszłość. Znajomi, ktoś bliski a może znów my sami, za jakiś czas, ponownie wybierzemy się do miejsca, w którym będzie obowiązywała ta sama waluta. O ile w przypadku krajów, w których obowiązuje dość popularna waluta, taka jak między innymi: euro, dolar amerykański, frank szwajcarski czy funt brytyjski nie stanowi to problemu.

Jednak w odniesieniu do państw, gdzie walutę stanowi mniej uznawana jednostka pieniężna, lub po prostu obowiązuje w mniejszej liczbie krajów powoduje to pewne ryzyko. Tak więc na przykład na Ukrainie oficjalną walutą jest hrywna ukraińska. Z racji tego, że jest to państwo nienależące do wspólnoty europejskiej i unii walutowej, ciężko zatem gdziekolwiek będzie zapłacić w tej walucie. Podobna sytuacja może nas spotkać w każdym kraju, który posiada własną oficjalną jednostkę monetarną.

Wymiana bilonu w banku

Z reguły większość banków oferuje obsługę walutową. Mimo wszystko tajemnicą jednak nie jest, że kursy wymiany nie są zbyt korzystne. Natomiast, jeśli chodzi o wymianę bilonu, to niestety bardzo mały jest przedział banków, które oferują ten zakres usług. Zazwyczaj banki nie prowadzą zarówno sprzedaży jak i skupu, czy tym bardziej obcej wymiany monetarnej.

Często bywa również, że w banku w pierwszej kolejności obcy bilon wymieniany jest na euro, a następnie kolejno na złotówki. Niestety zazwyczaj już z prowizją ustaloną uprzednio przez bank. Niejednokrotnie zdarza się nawet, że prowizja przy wymianie bilonu jest dwukrotnie większa niż przy wymianie banknotów. Banki mimo, iż posiadają uprawnienia do obsługi dewizowej, to nie mają obowiązku wymiany bilonu, ponieważ jest to mało opłacalne i uciążliwe.

Co więcej, jeśli już jakiś bank oferuje wymianę obcego bilonu, to najczęściej wiąże się to z posiadaniem rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego lub rachunku walutowego, na który ewentualnie możemy wpłacić obcą walutę, która zostanie następnie przewalutowana po najniższym kursie, ponieważ banki posiadają własne, ustalane kursy.

Warto wspomnieć o tym, że w dobie dzisiejszej technologii, ludzie często również na wyjazdach zagranicznych decydują się na płatności bezgotówkowe. Wiąże się to jednak ze sporym zaufaniem do tej formy, bowiem często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że banki pobierają dość spore prowizje za transakcje zagraniczne. Dodatkowo w niektórych krajach możemy spotkać się także z prywatnymi bankomatami, z których wypłata chociażby gotówki, niestety sporo nas kosztuje.

Centy

Wymiana bilonu w kantorze

Podstawową zasadą przy powrocie z zza granicy, jest to aby przynajmniej starać się przywozić banknoty a nie monety, więc jeśli mamy taką możliwość to po prostu to zróbmy, bowiem z pewnością za wymianę bilonu w kantorze zostanie nam zaproponowany niższy kurs, niż w przypadku banknotów.

Jednak w porównaniu co do kursu zaproponowanego przez bank, to ten, który proponują kantory wymiany walut są o wiele bardziej korzystniejsze dla potencjalnego klienta. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, iż w przypadku mniej popularnych walut, obcy bilon nawet w kantorze nie zostanie w ogóle przyjęty.

Gdy wracamy z kraju, gdzie operuje się mało popularną walutą, to aby zapobiec odmowie przyjęcia bilonu przez kantor, najlepiej wymienić je na bilon w walucie euro lub dolar, bowiem możliwość ich wymiany jest o wiele większa niż w przypadku bilonu lokalnego.

Największą zaletą wymiany bilonu stacjonarnie w kantorze jest szybkość dokonanej transakcji. Wymiana dokonywana jest od ręki. Jest to najszybszy i najłatwiej dostępny sposób. Kantor wymiany walut działa na podstawie specjalnie przyznanej licencji, dlatego zawsze dostępna jest lista obsługiwanych walut.